Запосли ОСИ
Бронзани параолимпијац прилагодио Златибор свим људима
Александар Радишић са Златибора је особа са инвалидитетом, али није особа са посебним потребама. Његове потребе су у потпуности људске и то доказује сваког дана на Златибору пошто успешно прилагођава ову планинску лепотицу свим људима. С друге стране, амбиције су му шампионске јер као освајач медаља у стоном тенису и бацању чуња пикира одличје на Параолимпијским играма у Паризу следеће године. А то не може свако.
“Град светлости” недавно је обасјала бронза на грудима Радишића који је на Светском првенству био трећи у бацању чуња. То је за нашег спортисту била, заправо, повратна карта за Париз или улазница на Параолимпијске игре догодине. Успех је још већи ако се зна да параолимпијац са Златибора има одличје и у стоном тенису.
-Један сам од ретких спортиста који из два различита спорта, стоног тениса и параатлетике, има две медаље са Европског првенства. Поред бројних медаља са светских купова и државних првенстава најзначајнији успех у стоном тенису ми је бронзана медаља са Европског првенства у Италији 2013. године. А што се тиче параатлетике, 2021. године у Пољској на Европском првенству освојио сам бронзу, а ове године на управо завршеном Светском првенству у Паризу узео сам, такође, бронзану медаљу и изборио сам директан пласман на Параолимпијске игре у Паризу следеће године – каже Радишић.
Неустрашиви Чајетинац пројектује успехе и мимо спорта - на послу
-Живим на Златибору где радим у туристичкој организацији “Златибор” као координатор за пројекте у туризму и међународну сарадњу. Такође сам оснивач и председник удружења грађана “Инклузија особа са инвалидитетом” које настоји да Златибор као туристичко место прве категорије прилагоди свим људима како особама са инвалидитетом тако и мајкама са бебама у колицима и старијим особама – наводи Радишић.
Низ значајних пројеката за особе са инвалидитетом
У сарадњи са Сектором за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и општином Чајетина удружење нашег параолимпијца остварило је низ значајних пројеката, који су побољшали положај особа са инвалидитетом у златиборском крају и подигли свест јавности о њиховим потребама.
-Један од њих је “Златибор без баријера” који је побољшао приступачност физичког окружења и прилагодио јавне институције и туристичке локалитете особама са инвалидитетом. У оквиру пројекта урађене су рампе и омогућен је улаз у објекте Дома здравља, поште, као и у библиотеку у Чајетини. Поред тога, оборени су ивичњаци на пешачким прелазима најпрометнијих улица на Златибору. Као наставак овог пројекта реализовали смо још један пројекат “Златибор без баријера јер и особе са инвалидитетом су туристи” који је, такође, подржало ресорно министартство – наглашава Радишић.
Како каже, снимили су и промотивни спот који је емитован током кампање “Србија без баријера”.
-Приказали смо места на Златибору која су прилагођена особама са инвалидитетом као што је, рецимо, Голд гондола или Краљев трг. Поред тога обележена су и нова и додатна паркинг места за особе са инвалидитетом – објашњава успешни параолимпијац.
Ту није крај пројектима.
-Пројекат “Једнака права за младе са инвалидитетом у европској години младих” подстиче младе особе са инвалидитетом и подиже свест шире популације о правима особа са инвалидитетом. У оквиру пројекта изложене су слике у основној школи на Златибору на којима су приказане активности особа са инвалидитетом, а организована је и трибина за ученике на којој су предавачи биле особе са инвалидитетом и говориле о значају комуникације, потребама, правима и могућностима особа са инвалидитетом – апострофира Радишић.
Александар је и победник фото конкурса „Србија без баријера“, који такође уз подршку Сектора за заштиту особа са инвалидитетом реализује Национална организација особа са инвалидитетом. Награду је освојио фотографијом „Лукин и Софијин први рођендан“.
"Радим од 2011. године без икаквих предрасуда"
Један од значајнијих пројеката које је удружење “Инклузија особа са инвалидитетом” спровела је и пројекат
“Приступачан Златибор за све” који је финансирала влада Швајцарске, а спровела агенција Хелветас у сарадњи са општином Чајетина и туристицком организацијом “Златибор”.
– У туристицкој организацији “Златибор” почео сам да радим 2011. године и од првог дана колеге су ме одлично прихватиле и биле ту да ме упуте, посаветују и покажу све што ми је било потребно. Ни једног тренутка није било никаквих предрасуда. Могу слободно да кажем, као неко ко ради у туризму, бави се приступачношћу и спортом, да општина Чајетина пружа свима подједнаке шансе без обзира на инвалидитет и да је стварно пример добре праксе како треба да се ради. Моја порука послодавцима је да не гледају особу по инвалидитету већ по свом знању и спремности да ураде дати посао – закључује Радишић.
Причу о Александру Радишишићу објавио је: