Кампања Запосли ОСИ

Запосли ОСИ

И они који су наследили милионе баве се нечим, зашто не би онда и особе са инвалидитетом?

Сања Марковић (33) од рођења је у инвалидским колицима због мишићне дистрофије и сваки дан јој је борба. Најпре се борила за живот, потом за што боље образовање па за посао да би се данас борила за права особа са инвалидитетом. Зато је Сања и едукатор јер врло добро зна шта мучи особе са инвалидитетом и како те проблеме да превазиђу.
Неустрашива девојка већ на почетку разговора открива генерални савет који одржава све у животу.

– Рад је један од најважнијих аспеката у животу сваког човека, не само због егзистенције, већ и због самопоуздања, осећаја да сте корисни, социјално-друштвених односа. Чак и неки од оних који су зарадили или наследили неке милионе, баве се нечим и желе да оставе неки траг, па зашто би онда било другачије када су особе са инвалидитетом у питању – истиче Марковић.
Кад смо код рада Сања је тренутно запослена у једном дневном листу, али како каже, није тако било одувек.

– Пут до „правог посла“ на који одлазиш свакодневно, имаш реалне обавезе, месечну плату, био је, бар за мене, предуг и трновит. Било је ту на стотине послатих биографија за разне позиције, оне које сам сматрала адекватним спрам мојих могућности, наравно, али све се завршавало мање-више слично; одласци на разговоре за посао код оних који у већини случајева нису ни прочитали биографију детаљно, у коме је наведено да сам особа са инвалидитетом, па су радна места на другом-трећем спрату без лифта. Други, пак, који су пажљивије прочитали биографију никада се нису ни јавили – сећа се Марковић.

Ипак, није одустајала.

– Како сам схватила да од запослења неће бити ништа, бар не ускоро, тражила сам други начин да радим на себи, а да то не буде пуко седење код куће и самоедукација. Тако сам, захваљујући неким људима, дошла до активизма и себе пронашла у томе. Мало је један чланак да се опишу моји почеци у активизму, све оно у чему сам учествовала кроз године, као и сви они дивни људи који су то омогућили – истиче Марковић.

Преко академије младих лидера са инвалидитетом до посла едукатора

Пут ју је, захваљујући Удружењу дистрофичара Београд, довео и до Националне организације особа са инвалидитетом Србије, њиховог Омладинског клуба, као и Академије младих лидера са инвалидитетом.

– На академији сам прошла, и пролазим, разне едукације, а захваљујући којим сам се усудила да се и сама опробам као едукатор, надам се, успешно. Што је најважније, добила сам прилику да се на неки начин борим и залажем за права особа са инвалидитетом, за наш квалитетнији живот – апострофира Марковић.

Када се најмање надала добила је прилику за посао.

– Данашњи посао сам пронашла сасвим случајно, преко Фејсбук огласа за посао. Конкурисала сам онако, без икаквих очекивања, чак сам више очекивала да од тога неће бити ништа. Па ипак ускоро сам почела као практикант и сада сам ту скоро две и по године. Пронашла сам се у ономе што радим, волим оно што радим, као и људе са којима радим, што желим свакоме без обзира да ли има инвалидитет или не – наводи Марковић.

Наша саговорница примећује одређене промене у вези са третирањем особа са инвалидитетом у Србији.

– Не мислим да се ствари код нас не мењају када су ОСИ у питању, било да је у питању запошљавање, приступачност и тако даље, али мислим да се преспоро мењају. Не знам до чега је то, до кога је, као ни како утицати на то, јер да знам била бих у првим редовима да се ствари убрзају. Али знам колико је то пропуштених прилика, колико је тешко чекање, као и колико је оних који немају тај луксуз чекања. Зато покушајмо да убрзамо ствари тако што ћемо бити виђени. Иступајте, петљајте се у шта год можете и имате прилике, биће од користи вама, али и једнаким могућностима ка којима тежимо – саветује Марковић.

Академија младих лидера окупља различите категорије инвалидности

Иначе, едукативни програм Академије младих лидера са инвалидитетом чији је полазник Сања почетком 2020. године покренула је Национална организација особа са инвалидитетом Србије уз подршку Сектора за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

– Сектор за заштиту особа са инвалидитетом препознао је значај који овај програм има за јачање капацитета младих особа са различитим врстама инвалидности из целе Србије. Академија младих лидера са инвалидитетом окупља 15 особа различитих категорија инвалидности физичког и сензорног инвалидитета, особа са неуромишићним обољењима, дечијом и церебралном парализом, параплегијом, слепих и глувих особа из целе Србије – кажу у Министарству за рад.

Сања и остали чланови Академије, током трајања овог програма, едуковали су се о темама из различитих области, као што су управљање организацијама, инвалидност, људска права, антидискриминација, јавно заступање, комуникација и односи са јавношћу и слично, што је, како и сама истиче, изузетно важно за развој њихових вештина.

– Месечне онлајн учионице, директни сусрети и одржавање летње и зимске школе само су неки од начина да полазници Академије на креативан начин стекну нова знања и унапреде компетенције у различитим областима – наглашава Сања.

Причу о Сањи објавио је:

Scroll to Top

Како би подстакло и промовисало инклузију, афирмисало литерарно стваралаштво ученика основних школа и пружило подршку младима, Удружење Буди свој расписује литерарни конкурс.

Тема Конкурса је Србија за све – инклузивно друштво, друштво без баријера и друштво једнаких.

Конкурс је намењен ученицима свих основних школа на територији Републике Србије млађег основношколског узраста (први циклус основног образовања и васпитања).

Пријава на конкурс и све информације о конкурсу доступне су на сајту www.pisemosrcem.com

Skip to content