Кампања Запосли ОСИ

Запосли ОСИ

Јасмина Бараћ прва одборница са инвалидитетом у Нишу

– Рођена сам у Београду као потпуно здрава девојчица, тренирала тенис и карате, певала у хору, живела сасвим нормалним животом. У петнаестој години, по пресељењу у Ниш, суочавам се изненада са подмуклом болешћу, прогресивном мишићном дистрофијом. Реч је о болести која изазива слабост свих мишића и полако доводи до зависности од других и од инвалидских колица. Шок, неверица са којом сам се тако млада суочила, не само ја него цела моја породица, неописив је. Али кад ти живот да лимун ти направи лимунаду. Одлучујем да се борим. Као лав – истиче Јасмина Бараћ Перовић, дипломирана правница која је запослена у Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО).

Неустрашива Јасмина се, заиста, лавовски ухватила у коштац са животом. Завршила је два факултета, остварила се као мајка, запослила се и није одустала ни пред једном препреком. А било их је пуно. Сваки излазак из куће представљао је исцрпљујући изазов још у тинејџерском добу.

-Нисам могла више ни да уђем сама у аутобус, а није било нископодних у то време нити персоналних асистената. Борила сам се захваљујући својој породици и пријатељима који су ми свакодневно помагали. Брат је чак запоставио своје школовање како би ми помагао. Завршила сам гимназију и Правни факултет, а после неколико година дипломирала сам на још једном факултету. Брат је уписао факултет тек шест година касније и данас је мастер инжењер и моја десна рука – наводи Јасмина.

Посао сам јако тешко нашла, у Нишу није било разумевања за ОСИ

И за посао је морала да се бори.

– Посао сам јако тешко нашла. У Нишу није било разумевања за особе са инвалидитетом. Запослила сам се прво у Нишком Удружењу студената са хендикепом које сам и основала као једини студент на Нишком Универзитету. Неколико година касније, усвајањем Закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом ситуација на тржишту рада почиње да се мења, позивају ме послодавци, државне институције и компаније јер је на евиденцији незапослених лица Националне службе за запошљавање било јако мало особа са инвалидитетом са високим образовањем. С обзиром на то да сам неколико година била члан Савета пацијената при Републичком фонду за здравствено осигурање, добијам понуду да радим у Фонду. И дан данас се кајем што нисам имала храбрости да прихватим посао у Дирекцији у Београду, већ почињем да радим у Филијали у Нишу, где сам и данас запослена – наглашава Јасмина.

Како каже, на сваком послу понаша се максимално одговорно.

-Иако сам особа са инвалидитетом, на посао никада нисам закаснила, никада нисам била на боловању, када сам принуђена да примам инфузију, радим од куће, а радила сам и у трудноћи до уласка у девети месец. Поред тога активна сам и у два нишка удружења која окупљају особе са инвалидитетом, и то у Удружењу студената са хендикепома и у Организацији за права и подршку женама са инвалидитетом Из Круга-Ниш. Ова два удружења фукционишу захваљујући несебичној подршци Сектора за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања који обезбеђује средства за њихово редовно функционисање, али и за реализацију приоритетних пројеката што је за особе са инвалидитетом које ова удружења окупљају од изузетне важности – објашњава Јамина.

Пружала сам бесплатну правну помоћ женама жртвама насиља

Наша саговорница стиже и да помогне другима.

-Као дипломирани правник пружала сам висе од деценије бесплатну правну помоћ и женама жртвама насиља приликом писања поднесака, молби, жалби и слично, а генерално особама са инвалидитетом и данас пружам подршку приликом остваривања различитих права. Моја порука за особе са инвалидитетом је никад не одустајте!!! Борите се!!! Заслужујете да радите као и сви други. Борите се за то да радите оно што вас испуњава и чини срећним. Чврсто верујте у себе. Не трпите дискриминацију. Дигните глас када знате да сте у праву – поручује Јасмина.

Храбра жена има поруку и за послодавце.

-Послодавцима бих поручила да смање предрасуде и дају шансу особама са инвалидитетом. Биће изненађени колико особе са инвалидитетом могу да пруже и колико су одговорне и захвалне – подвлачи дипломирана правница.

Рођење сина – највеће богатство и срећа

Јасмина је много тога постигла у животу, али својим највећим успехом с правом сматра рођење сина Страхиње.

-Остварила сам се као мајка и то је за мене моје највеће богатсво и срећа. Није било нимало лако, пошто ништа нисам могла сама, чак ни да узмем бебу у наручје, али уз несебичну помоћ породице све се може.

Мајке са инвалидитетом у Србији нису препознате као категорија, али ту смо ми да покрећемо иницијативе и утичемо да се то промени. У локалној самоуправи у којој живим изборили смо се за поједине олакшице, а мој циљ је да се право на остваривање бенифиција за мајке и родитеље са инвалидитетом омогући на републичком нивоу – открива Јасмина.

Како каже, о тој идеји писала је и Министарству за бригу о деци и породици и осталима којима је ова тема блиска.

– Највећи партнер и подршку у остваривању циљева за бољи полоżај особа са инвалидитетом годинама имам од Сектора за заштиту особа са инвалидитетом на челу са помоћницом министра Биљаном Барошевић, а разумевање и сарадња дају ми ветар у леђа и потврду да сам на правом путу, јер је обострано поштовање и уважавање непроцењиво за сваког човека, а посебно за особе са инвалидитетом – наводи Јасмина.

Син прихвата различитост и помаже другима

Наравно, све полази од породице.

-Мајка је веровала у мене и моје могућности, затим брат и отац, касније и супруг и син кога васпитавамо да буде пре свега добар човек, а затим вредан, одговоран и самосталан што је допринело томе да има развијену емпатију, прихвата различитост и помаже другарима – апострофира Јасмина.

Успела је да организује и своје слободно време.

-Пуно читам, бавим се спортом који ми је једини преостао у складу са мојим могућностима и стопроцентним инвалидитетом, а то је пливање. Основала сам 2008. године први пливачки клуб за особе са инвалидитетом ,,Делфин“ из ког наши пливачи са различитим врстама инвалидитета сваке године у Ниш донесу десетине златних медаља и са државног и са других такмичења – истиче Јасмина.

Прва одборница са инвалидитетом у историји Ниша

Неустрашива мајка руши све препреке пред собом па је тако постала и прва одборница са инвалидитетом у историји Ниша.

-Моји даљи планови усмерени су на остваривање још бољих права за особе са инвалидитетом, како кроз законодавну, тако и кроз извршну власт, тимски, јер је подршка и заједничкии рад предуслов за промену – закључује Јасмина.

Причу о Јасмини објавио је:

Scroll to Top

Како би подстакло и промовисало инклузију, афирмисало литерарно стваралаштво ученика основних школа и пружило подршку младима, Удружење Буди свој расписује литерарни конкурс.

Тема Конкурса је Србија за све – инклузивно друштво, друштво без баријера и друштво једнаких.

Конкурс је намењен ученицима свих основних школа на територији Републике Србије млађег основношколског узраста (први циклус основног образовања и васпитања).

Пријава на конкурс и све информације о конкурсу доступне су на сајту www.pisemosrcem.com

Skip to content