Кампања Запосли ОСИ

Запосли ОСИ

Милан Срдић - пример неустрашиве борбе особе са инвалидитетом

Да тренутак непажње и непоштовања саобраћајних прописа могу да промене живот из корена на личном примеру осетио је, нажалост, Милан Срдић (33) из Зрењанина. Милан је као осамнаестогодишњак, не својом кривицом, доживео саобраћајну незгоду због које је постао корисник инвалидских колица.

Туђа грешка у саобраћају, али и његова неодговорност, заувек су му променили живот. И данас се често пита да ли би повреде биле исте да је носио заштитну опрему приликом пада са мотора. 

Све до незгоде тренирао сам фудбал

 

Љубав према спорту усадили су ми родитељи још од малих ногу, што ми је, како ће се касније показати, дало психичку стабилност да после незгоде наставим даље. Саобраћајна незгода коју сам доживео променила ми је живот из корена, али сам добио и нову шансу – не напушта Срдића осмех и позитиван став.
После пада са мотора, упркос операцијама, терапијама и вежбама, Милан је остао непокретан, али није одустао.
-Мој инвалидитет су теже од мене прихватили моји родитељи. Поставио сам себи као циљ самосталан и испуњен живот и тај циљ успешно остварујем – наглашава неустрашиви младић.

“Едукујем средњошколце о значају поштовања прописа у саобраћају” 

 

Инвалидитет није спречио Милана да завши Факултет техничких наука у Новом Саду.
– Посветио сам се безбедности у саобраћају и као члан Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије реализујем програм “Још увек возим” током којег едукујем средњошколце о значајуи поштовања прописа у саобраћају – наводи Срдић.

Храбри младић је освајач бројних медаља у атлетици за особе са инвалидитетом, а недавно је почео да тренира и кошарку у колицима.

– Особе са инвалидитетом могу да живе пуним плућима – поручује Срдић настојећи да охрабри младе са инвалидитетом да буду активни и живе пуним плућима.

Основао удружење “Ми можемо све” и покренуо подкаст

 

Упорношћу и позитивном енергијом стекао је поверење међу особама са инвалдитетом које му се често обраћају за савет или помоћ. То га је, између осталог, подстакло да са саборцима, Милицом Вељковић и Ненадом Дураковићем, оснује удружење “Ми можемо све”. 

-Само међусобним прихватањем и заједничким деловањем можемо истински мењати свет. Од самог оснивања, удружење је храбро започело реализацију значајних пројеката за особе са инвалидитем у нашој земљи. Свакако најзначајнији је да смо смо покренули први подкаст особа са инвалидитетом – апострофира Срдић.

Наш саговорник отркива да су у томе имали “свесрдну подршку Сектора за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања”. 

-Теме и госте бирали су сами гледаоци и слушаоци путем онлајн анкете, а сама форма подкаста је одличан начин да шира јавност боље упозна особе са инвалидитом. Гости и теме које смо обрадили у првом циклусу емитовања наишли су на сјајне реакције публике. Подједнако су важне теме и интересантни гости у новим епизодама подкаста који, после летње паузе, почиње са емитовањем у септембру – истиче Срдић.

Додатно се едуковао у Академији младих лидера са инвалидитетом


Како каже, активизам и жеља да се стално усавршава подстакли су га да се укључи у Академију младих лидера са инвалидитетом, едукативни програм.

-Ту академију, уз подршку Сектора за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, већ четири године успешно спроводи Национална организација особа са инвалидитетом Србије. Током програма едуковао сам се о темама из различитих области, као што су управљање организацијама, инвалидност, људска права, антидискриминација, јавно заступање, комуникација и односи са јавношћу и слично, што је значајно унапредило моје компетенције и вештине – сматра Срдић. 

Радио прво као логистичар

 

Иначе, Милан је први посао нашао на позицији логистичара.
-Труд и залагање донели су ми напредовање на послу па сам за две године постао шеф логистике где сам контролисао цео возни парк у компанији која се бави логистиком. Иако сам имао подршку послодавца и одличну сарадњу са колегама са којима је радио, следећи сан ми је био да се бавим безбедношћу у саобраћају добио сам посао у Агенцији за безбедност саобраћаја на пословима инжењера за пројекте и програме унапређења безбедности саобраћаја – истиче Срдић који је после саобраћајне незгоде одлучио да безбедност у саобраћају буде његов позив.

Добитник две награде

 

Иначе, Срдић је добитник награде на првом сајму “Ј=ДНАКИ” који је 2019. године организовало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања за реализацију иновативног програма “Још увек возим”. Освојио је и награду на фото конкурсу “Србија без баријера” за 2022. годину на тему Пријатељи у реализацији Националне организације особа са инвалидитетом Србије уз подршку ресорног министарства.

-Могу да кажем и да су врата ресорног министартсва и Сектора за заштиту особа са ивалидитетом за мене увек отворена и да сам имао подршку како за активности које удружење “Ми можемо све” реализује, тако и за активности Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије коме припадам – наглашава Срдић.
“Следите своје снове јер заједно можемо све”

Свестрани младић додаје да му “подршка и разумевање нису изостали ни у моменту промена на професионалном плану”.
-“Србија без баријера” је Србија за све у којој све особе са инвалидитетом имају једнаке шансе да се лече, образују, запосле и уживају у животу и то је оно на чему предано сви заједно морамо да радимо, поручује Срдић. Послодавцима бих поручио да запосле особе са инвалидитетом и да их посматрају из угла онога што могу и желе да раде, а особама са инвалидитетом да следе своје снове и да нису сами, јер заједно можемо све – закључује Срдић.

Причу о Милану објавио је:

Scroll to Top

Како би подстакло и промовисало инклузију, афирмисало литерарно стваралаштво ученика основних школа и пружило подршку младима, Удружење Буди свој расписује литерарни конкурс.

Тема Конкурса је Србија за све – инклузивно друштво, друштво без баријера и друштво једнаких.

Конкурс је намењен ученицима свих основних школа на територији Републике Србије млађег основношколског узраста (први циклус основног образовања и васпитања).

Пријава на конкурс и све информације о конкурсу доступне су на сајту www.pisemosrcem.com

Skip to content